zaloguj si   |    zarejestruj si   |    mapa strony   |
Gmina Powidz Powiat supecki

Wycieczka do Warszawy - Centrum Nauki


Relacja z wycieczki do Warszawy

    Dnia 4 listopada 2011r. uczniowie klas IV-VI Szkoły Podstawowej i I-III Gimnazjum w Powidzu odbyli wycieczkę do Warszawy, zorganizowaną w ramach obchodów Roku Marii Skłodowskiej-Curie.
    Z Powidza wycieczkowicze wyjechali już o godzinie 4.15 pod opieką nauczycieli: pani Karoliny Woźniak, pani Magdaleny Kopciuch, pani Danuty Kubów, pani Grażyny Niedzielskiej i pana Sławomira Skudzawskiego.
Głównym punktem wycieczki było Centrum Nauki „Kopernik”, w którym można było obejrzeć i dotknąć mnóstwo eksponatów zgromadzonych w tematycznych galeriach. Każdy mógł samodzielnie testować zaawansowane technologie, ale też proste rozwiązania, które były oparte o wynalazki sprzed wielu lat. Uczniowie mogli sprawdzić jakie są możliwości ludzkiego organizmu, czy można wpływać na otaczający nas świat, a nawet zagrać na laserowej harfie. Po około dwu i półgodzinnym zwiedzaniu wszyscy uczestnicy zjedli obiad w restauracji CNK. Następnie wycieczka udała się na krótką przejażdżkę po Warszawie. Przewodnik pokazywał i opowiadał o miejscach, które mijaliśmy: Wisłostradzie, Bibliotece Uniwersyteckiej, Stadionie Narodowym i Legii Warszawa, Warszawskiej Syrence, moście Świętokrzyskim i Siekierkowskim, Wiśle, Sejmie Rzeczpospolitej Polskiej, Ministerstwie Gospodarki, pomniku Charles'a de Gaulle'a i Stefana Kardynała Wyszyńskiego, Pałacu Kultury i Nauki, pomniku Poległym i Pomordowanym na Wschodzie, pomniku Powstania Warszawskiego, którego tłem jest Gmach Sądu Najwyższego RP, Ordynariacie Polowym Wojska Polskiego, pomniku Małego Powstańca i Barbakanie. Spod Barbakanu uczniowie udali się do Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie, które znajduje się przy ul. Freta 16. Mieści się ono w XVIII-wiecznej kamienicy mieszczańskiej, w której w 1867 r. urodziła się Maria Skłodowska-Curie. Obecnie znajduje się tam również siedziba Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Chemicznego. Muzeum ma charakter ściśle biograficzny. Wystawa muzealna prezentuje rzeczy osobiste Marii, jej ojca Władysława Skłodowskiego i męża Piotra Curie, eksponowane w gablotach i we fragmentach dawnych wnętrz. Oprócz tego pokazana jest część zbioru fotografii, znaczków, medali i dokumentów. Ponadto w muzeum można zobaczyć repliki aparatury chemicznej i kolekcję minerałów gromadzonych niegdyś przez ojca Marii Skłodowskiej-Curie. W Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie otrzymaliśmy certyfikaty Kapituły Przyjaciół Nauki upamiętniające setną rocznicę przyznania Nagrody Nobla Polskiej Uczonej. Po wyjściu z muzeum uczniowie odbyli spacer po Starym Rynku. Podczas spaceru z przewodnikiem zwiedzający zobaczyli: dzwon Daniela Tyma, Bazylikę archikatedralną św. Jana Chrzciciela, Plac Zamkowy wraz z kolumną Zygmunta III Wazy, charakterystyczne dla Starówki kamieniczki, mury miejskie, liczne tablice pamiątkowe, Plac Piłsudskiego i Grób Nieznanego Żołnierza, Teatr Narodowy oraz Ratusz, w którym mieści się Urząd Miasta Stołecznego Warszawy. Dużą atrakcją okazał się wypoczynek na multimedialnych „Ławeczkach Chopina”. Po naciśnięciu guzika, ławka zaczynała odtwarzać wybrany fragment utworu Chopina.
Po całodziennym zwiedzaniu wycieczkowicze wrócili do autokaru, którym około godziny 23.15 dojechali szczęśliwie do Powidza.
Była to bardzo męcząca, ale pouczająca, udana i pełna wrażeń wycieczka.

Relację przygotował Maurycy Chwiłka