zaloguj si   |    zarejestruj si   |    mapa strony   |
Gmina Powidz Powiat supecki

Wycieczka - Poznański Festiwal Nauki i Sztuki

 W dniu 09.04.2013 r. grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Powidzu, uczestniczyła w XVI obchodach Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki, zorganizowanego przez Uniwersytet Przyrodniczy.


Zaczęło się 16 lat temu. Ówczesne Kolegium Rektorów Państwowych Szkół Wyższych m. Poznania zainicjowało na wzór niektórych zachodnich ośrodków akademickich imprezę, która miała przybliżyć naukę wszystkim chętnym , niezależnie od wieku, zainteresowań i zawodu.
Edukację rozpoczęliśmy półgodzinnym wykładem wygłoszonym przez profesora Janusza Olejnika na temat jakże na czasie - o przyczynach i skutkach zachodzących zmian w klimacie, natomiast w holu studenci z koła naukowego biotechnologów zaznajamiali z niecodziennymi eksperymentami - zjawiskami przyrodniczymi:
- GAZ W PŁYNIE, CZYLI MAGIA CIEKŁEGO AZOTU,
- KOMÓRKOWE PUZZLE
- NA TROPIE...
- PODWÓJNĄ NICIĄ PISANE
- OD KOMÓRKI DO TKANKI - CZYLI KRÓTKA ROZPRAWA NA TEMAT HODOWLI IN VITRO
- PRODUKCJA ŻYWNOŚCI FERMENTOWANEJ
- SZTUCZNA KOMÓRKA I CIEPŁY LÓD CZYLI NIECODZIENNA CHEMIA
- ALGI - WODNE MIKROFABRYKI
- CO ŻYJE NA NASZYCH SMARTPHONACH?
- METODY ROZDZIAŁU BIAŁEK
- MIKROBIOLOGIA NA TALERZU- CZYLI CO ŻYJE W NASZYM JEDZENIU?
- KUCHNIA MOLEKULARNA – KUCHNIA MAGICZNA
- MIKROKAPSUŁKOWANIE
- ROZWÓJ EMBRIONALNY KRĘGOWCÓW NA OBRAZACH SKANINGOWEJ MIKROSKOPII ELEKTRONOWEJ.


Kończąc wizytę w Budynku Biocentrum uczestniczyliśmy w pokazie O WODZIE, CZYLI JAK W PROSTYCH DOŚWIADCZENIACH FIZYCZNYCH UJAWNIĆ JEJ SZCZEGÓLNE WŁAŚCIWOŚCI FIZYCZNE, zorganizowanym przez pracowników Katedry Fizyki z Wydziału Nauk o Żywności i Żywieniu.


Dalsze zajęcia prowadzone były w budynku Collegium Cieszkowkich. Braliśmy udział w prezentacji MOTYLEM JESTEM, CZYLI SPOSOBY ZAPYLANIA U ROŚLIN, prowadzoną przez wykładowcę Katedry Botanikii, zwiedzaliśmy zakamarkii Instytutu Zoologii, a ich pracowanicy zoorganizowali dla nas wystawę MITY W ŚWIECIE ZWIERZĄT i przeprowadzli warsztaty JAK ROZPOZNAĆ ZWIERZĘ KTÓREGO NIE WIDAĆ?